Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
10.prosince 2022
Ještě nejste členem Glos? Zaregistrujte se.
 

Polské volby 2005: Mýty a skutečnost

Diskuse k textu  |  7 příspěvků (1 - 7)

V českých médiích se během posledních týdnů často objevovalo Polsko. Bohužel většině zpravodajství chybělo hlubší pochopení zvláštností polského veřejného života, takže se většinou pouze přebírala klišé a informace vytržené z kontextu. Polská politická scéna je pro českého čtenáře dosti exotická a mechanismy fungování médií žádné hloubkové analýze problému nepřejí. Proto bych se v tomto příspěvku chtěl pokusit vysvětlit určitá paradigmata polské politiky a to, jakým způsobem se v těchto dnech projevila, spíše než popisovat jednotlivé události těchto voleb.


Číst celý text


 bez náhledu 
A jeste jeden odkaz
Adam Zbiejczuk (7.11.2005 16:37:25)
Velmi zajimave cteni - aktualni cislo Polityki (44) prinasi reportaz Wybory jak rozbiory (Mariusz Janicki, Wiesław Władyka), v niz lepe a fundovaneji shrnuji i muj nazor ;) V temze cisle jeste k tematu povolebnich rozhovoru: Sam PiS czy SAMPiS (Janina Paradowska). Na netu bohuzel nejsou cele clanky...
Reagovat
ovsem...
Adam Zbiejczuk (7.11.2005 12:03:02)
vsechno lepsi, nez co se objevilo k tematu v Tydnu: http://www.tyden.cz/text.asp?rid=6&show=text&tid=17977 (obavam se, ze to za nejaky cas zmizi, ovsem dosud je to pristupne... pro Story super text, co dela v Tydnu, jsem nepochopil ani po dlouhem uvazovani)
Reagovat
jeste drobna reakce
Adam Zbiejczuk (7.11.2005 09:34:35)
1) Pan Ruczaj ma pravdu v tom, ze polsky venkov neni idylkou z Ladovych obrazku - a velmi presny je komentar o Polacich v zahranici, ale je take zajimave podivat se na volebni preference Polaku v zahranici: ti, kteri ziji v Evrope (s vyjimkou Italie a Beloruska), volili Tuska, v USA, Kanade a Australii vyhral Kaczynski. Podobne zejmena krajane z Chicaga patrili k nejhlasitejsim odpurcum vstupu Polska do EU.
2) Kdyz me berete za slovo, tak prosim presne: psal jsem "zákony, vnímání historie či školství", nikoliv media - i kdyz vliv medialni skupiny kolem otce Rydzika je jiste nezanedbatelny. Zaroven se domnivam, ze vetsina onech liberalu, kteri volili Tuska (nebo obecne PO ci SLD), jsou lide verici a vlastenci. A ano - Kwasniewski je byvaly aparatcik, ale treba na rozdil od otce Rydzika byl na soukrome audienci u papeze. Ovsem byt katolikem je jedna vec, a souhlasit se zatahovanim nabozenstvi do politiky, to uz je jina. Zvlast kdyz je konzervativni cast kleru otevrene politickou silou, jejiz vyroky obcas stoji na hrane obvineni z antisemitismu.
3) Jaka bude budouci vlada? Na to dnes neni lehke odpovedet - nicmene pokud vznikne mensinovy kabinet PiS, podporovany Samoobronou a LPR, bude mi to uprimne lito. Jakkoliv se mi totiz nemusi PiS libit, je to porad jeste strana, ktera ma program, na rozdil od Samoobrony, ktera ma pouze Vudce a jejiz parlamentni klub na konci volebniho obdobi vypada uplne jinak nez na pocatku. A LPR, s retorikou vypujcenou od Franca a zidozednari-kam-se-podivas predstavou, to uz ponechavam bez komentare.
Reagovat
par poznamek
maciej ruczaj (5.11.2005 00:03:23)
dekuji za prinosne uvahy a komentare - a jen par upresneni :

1. co se tyce Kagana a jeho teorie - samozrejme jsem ji pouzil pouze jako vhodnou analogii pro polskou situaci, ktera se te zapadoevropske a i ceske vymyka. Nechtel jsem tim rici, ze Polsko do toho schematu skvele zapada a ze v nem prevazuje tendence resit a potvrzovat mezinarodni vztahy pouze silou - uz jen proto, ze na to nema Polsko vojenskou kapacitu... Myslel jsem tim, ze polska zahranicni politka se - z duvodu historickych a geopolitickych - diva na soucasny svet mnohem mene "optimisticky" a stavi se s neduverou k evropske utopii, ktera mozna funguje ve vztazich mezi Lucemburskem a Belgii (s celou uctou k temto zemim), ale ma pramalo spolecneho s realitou Putinova Ruska, Lukasenkova Beloruska atd.

2. co se tyce protikladu Polska moderniho a pre-moderniho, mesta a venkova atd. - je v tom neco pravdy, Polsko ma opravdu archaickou spolecenskou strukturu s nadprumernym poctem zemedelcu, ale a) jisty konservatismus, vazba na katolickou cirkev atd. neni zalezitosti pouze venkova, b) nelze take cpat do jednoho pytle cely polsky venkov - existuje jasne rozdeleni na oblasti silne katolicke, ktere maji neprerusenou tradici nezavislych drobnych vlastniku pudy (jih, vychod) , kde jasne zvitezil Kaczynski, a oblasti prevalcovane kolektivizaci - kde vyhral Tusk (to je take paradoxni, kdyz porad cteme o protikladu Tusk- svoboda versus Kaczynski - etatismus), c) pro pana redaktora - myslim ze idylicka predstava polskeho venkova jako posledni pevnosti pre-modernity s "tradicnim zivotnim rytmem" je trosku prehnana - prvni co zjistite, kdyz si s takovym venkovanem promluvite je, ze sam pracoval pulku zivota na stavbe v Americe nebo Nemecku, a ted tam ma pulku rodiny...

3.) co se tyce argumentu pan Zbiejczuka - mozna ze jsem v polemickem nadseni (vyvolanym medialnim obrazem situace v Polsku zde) trochu prilis stranil PiSu. Ale stojim si za svym. Myslim, ze psat o tom, ze "moderni Polsko" musi se podvolovat tomu "zaostalemu" v medich, skolstvi apod., je urazka zdraveho rozumu. Pokud vim, tak nejvetsi polske noviny, vsechny hlavni komercni televize a rozhlasove stanice prezentuji spise velmi liberalni vizi sveta, a pokud bychom se meli na posledni volby divat z toho hlediska, tak volice udelali rozhodnuti spise naschval elitam, ktere jim neustale pripominaji, ze nabozenstvi je ohrozeni svobody a vsechny projevy vlastenectvi jsou znamkou fasismu....

4.) psat o Kaczynskych jako "zdatnych manipulatorech" je hodne nespravedlive - jedna se o politiky se sklony k machiavellismus, nepopiram, ale na druhou stranu uz mnoho let se jejich nazory v podstate nemeni, a kvuli nim take byli po vetsinu 90. let v naproste izolaci... k Tuskovu dedeckovi se vyjadrovat uz nehodlam, myslim, ze si staci precist obsah rozhovoru z Jackem Kurskim, kde to obvineni padlo, a potom volebni pruzkumy, ktere byli provedene po zacatku afery, abychom zjistili, ze je velmi sporne, kdo kauzu vyvolal a naopak uplne jasne, ze kdokoliv na ni vydelal, nebyl to PiS...

5.) jeste co se tyce venkova a mesta - samozrejme Tusk ve mestech vyhral, ale rozdil v podpore byl mnohem mensi, nez v pripade Kaczynskeho vyhry na venkove. Pokud se podivate na statistiky z minulych voleb, tak tehdy jak Platformu tak PiS volili predevsim vzdelanejsi a messti volici, ted pouze PiS dokazal expandovat i na venkov...

6.) dekuji za pripominku o AWS - samozrejme je to vyzva pro vsechny "neposkrvnene reformatory" k pokore a opatrnosti v zachazeni s moci. na druhe strane si myslim, ze jak PiS tak PO jsou ted mnohem jednotnejsi a organizovanejsi strany nez bylo AWS a snad se jim podari alespon castecne vyhnout jejim chybam

Reagovat
Novověk + modernita = Polsko?
Martin Schlemmer Pošta (2.11.2005 12:25:31)
Adam Zbiejczuk: Dobrý den, Adame,
přinášíš velmi zajímavý postřeh, který si dovolím rozvést - přičemž ale předem říkám, že nejsem znalec polské společnosti.
Zdá se, že Polsko je rozděleno vedví - existuje Polsko, jak říkáš, jako země chudých venkovanů, a Polsko jako moderní evropská země. Možná by se tento protiklad dal vyložit i tak, že Polsko je zemí, kde se novověk setkává s modernitou - na jedné straně rurální oblasti s tradičním denním i životním rytmem, na straně druhé urbánní oblasti modernity se všemi náležitými atributy - urbanizace, racionalizace práce i denního rytmu, odcizení atd.
Z toho pramení schizofrenie politické scény, kdy politici musejí oslovovat voliče z obou "světů", proto třeba liberální Občanská platforma cítí potřebu ztotožnit se s křesťanskými hodnotami (něco, co si u klasických liberálních stran prostě nedokážeme přestavit).
K dalším poznámkám: Korupce a skandály se nevyhýbají žádné straně v žádném soutěživém politickém systému, to je jasné. Proto nemá smysl poukazovat na čistotu nějaké strany - ta může být jen dočasná. A to, že Kaczyński prohrál ve Varšavě, jsem nevěděl, díky za informaci.
Upravil/-a Martin Schlemmer 2.11.2005 12:26:25.
Důvod: Přklp
Reagovat
Martin Schlemmer Pošta (2.11.2005 12:14:37)
Maciej Ruczaj čtivě, tak, jak to on umí, popisuje východiska nebo, jak říká, "paradigmata" polské politiky. Neustále se mi však při čtení honilo hlavou několik otázek. V pasáži o "historicko-symbolické dimenzi politického diskurzu" zmiňuje teorii (je to vůbec správné označení? Nebyly by "hypotéza" nebo "vzor" vhodnější?) Zdzisława Krasnodębského:
Zatímco všechny ostatní národy unie už vstoupily do své post-historické a post-heroické fáze dějin, Polsko (stejně jako USA) setrvává v éře heroismu.

V části o východiscích zahraniční politiky se odvolává na Kaganovo mezinárodněpolitické rozdělení válčícího a sebe vojensky prosazujícího a potvrzujícího světa a postmoderního pacifistického světa věčného míru.
A na tomto místě se musím zeptat: Nakolik se jedná o analytické a popisné pasáže, vystihující stav věcí v Rzeczpospolitej, a nakolik se jedná o tvrzení, jež tento stav nikoliv odhalují, nýbrž sama kladou a utvrzují?
Jinými slovy: Popisuje pan Ruczaj realitu / politické paradigma nebo se snaží ji / je ustavovat?

Zrovna Kaganovo prisma je (podobně jako Huntingtonův "střet civilizací" nebo Fukuyamův "konec dějin") je příkladem takové popisně-kladoucí hypotézy, útvaru, který, jak se zdá, se ve společenských vědách obzvláště rozmáhá: Autor analyzuje nějakou situaci, utváří však zároveň koncept, který se stává sebenaplňujícím se proroctvím (dostane-li se mu dostatečné publicistické podpory) a který onu situaci zpětně ovlivňuje a formuje.
A právě tento útvar nacházím i v tomto textu.
Reagovat
Polsko - poslední "heroická" země Evropy?
Adam Zbiejczuk (2.11.2005 10:50:36)
Dobrý den,
musím reagovat na tento článek - a to z pozice Poláka narozeného v Brně, který se ale aktivně zajímá o polský společenský, kulturní a politický život. Autor má samozřejmě pravdu, když zdůrazňuje, že v ČR není Polsko a dění v něm reflektováno na takové úrovni, aby si většina lidí dokázala samostatně přebrat fakta a utvořila si vlastní názor. Ale ke zkratkovitému zpravodajství českých médií přikládá ne zcela přesný obrázek polské politiky dnes.
Vítězná strana, Právo a Spravedlnost (PiS), nebyla napadána médii bezdůvodně. Požaduje obnovení trestu smrti, opírá se o podporu velmi radikálních kruhů v církvi, v zahraniční politice hrozí svými vypjatými komentáři a kroky vyvolat spíše napětí, než efektivně hájit tolik proklamované národní zájmy. Na adrese: http://www.prezydent2005.pkw.gov.pl/PZT/PL/WYN/W/index.htm si lze prohlédnout rozložení hlasů podle krajů a velikosti obce - a na stránkách GW: http://bi.gazeta.pl/im/9/2982/m2982229.jpg i podle věku a vzdělání. Myslím, že tato čísla mluví jasně: Tuska volili lidé z větších měst, vzdělaní a mladí. Nebylo jich dost (účast byla klasicky slabá) a Polsko bude proto trpět pod vládou dvou populistických rádobypravicových politiků (je to tak, protože ekonomické dělení je to, co definuje levici, nikoliv míra autoritářství - doporučuji si zasadit polské politiky do širšího rámce než jen levice-pravice, třeba tady: http://digitalronin.f2s.com/politicalcompass/) . Existuje dvojí Polsko: jedno je země chudých venkovanů, jejichž rozhled končí u Rádia Maria a cizinec je pro ně nepřítel. To druhé je moderní evropská země, která za sebou táhne ty první jako kouli na noze. Nejen že na ně vydělává, ale ještě se musí podvolovat jejich diktátu - ať už jde o zákony, vnímání historie či školství.
Také bych si dovolil autorovi článku připomenout, že podobně jako u nás, skandály a korupce se nevyhly ani jedné straně v politickém spektru: předchozí pravicová vláda AWS a UW taky nedopadla nejlíp a de facto zejména svými chybami dala levici šanci tak drtivě vyhrát (= převzít moc a v korupci pravici ještě předběhnout).
Bratři Kaczyńští představují typ obratných manipulátorů (autor mluví o jasné vizi, ale zmiňuje spíše spektakulární akce typu oslav, přejmenování ulice, mohl bych ještě dodat - zákaz průvodu homosexuálů - a mimochodem, Kaczyński v celé Varšavě prohrál), kteří jsou úspěšní u lidí preferujících jednoduchá řešení před komplikovaným vyjednáváním. A krach plánované koalice je také pochopitelný - když jako hlavní manévr PiS před druhým kolem bylo velké pozdvižení kolem faktu, že dědeček Donalda Tuska byl krátký čas ve Wehrmachtu.
Osobně se domnívám, že paradigma heroické, o němž autor píše, se projevuje nikoliv jen v USA a Polsku, ale jedná se o dlouhodobou kontraofenzívu neokonzervatismu, nacionalismu, tradicionalismu a náboženského fundamentalismu (v různých kombinacích), jejichž vliv sílí po celém světě. Je-li to odpověď euroatlantického světa na hrozby zvenčí a zjevný neúspěch multikulturalistického snu, je podle mě mylná - a jediné, čím se mohu utěšovat je, že v ČR budeme ještě dlouho odolávat. Polsko to štěstí nemá.
(adamm AT skylined DOT org)
Reagovat