Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
28.listopadu 2022
Ještě nejste členem Glos? Zaregistrujte se.
 

Hans Küng - Malé dějiny katolické církve

Diskuse k textu  |  4 příspěvky (1 - 4)

Přebal knihy (Sen Innocence III.)Katolická církev je dlouhodobě bezesporu jedna z nejdůležitějších institucí evropské civilizace - svou efektivní hierarchií a globální působností inspirovala podobu moderního správního aparátu, její teologické a exegetické proudy formovaly společenské představy o dobru a zlu, předsudky a tabuizovaná témata, po dlouhá staletí zásadním způsobem ovlivňovala kulturu a tím vtiskla charakter prostoru, v němž se pohybujeme. V neposlední řadě sloužila mnoha lidem jako instance, vůči níž se mohli vymezovat. Kniha známého teologa Hanse Künga Malé dějiny katolické církve se pokouší proniknout pod povrch této instituce a na jejích dějinných proměnách ukázat různé proudy a názory, které ji formovaly. Spis, jako ostatně většina Küngových děl, bije do vlastních řad - a snaží se pomocí tvůrčí kritiky naznačit cestu, jakou by se mohla ubírat případná, z Küngova pohledu velice žádoucí, církevní reforma.


Číst celý text


 bez náhledu 
hm...
yak (26.2.2009 18:12:49)
Vyjadrim trosku svoj názor aj ja. Na popud neveriaceho priatela, ktorý tohto autora i túto jeho knihu vyzdvihoval, hoci ju sám nečítal - dostal odporučenie od študenta teológie; som si vyhľadala meno Küng, ako prvé mi vyskočil tento odkaz. So záujmom som ho prečítala a každým riadkom ma autor príspevku presviedčal, že milý pán Küng je z hľadiska svojej vlastnej profesie istým zmyslom poľutovania hodný, keďže mal možnosť vďaka prostrediu, v ktorom bol, poznať vieru takú, akú ju dáva Boh - i keď inštitúciou často chrobačnou - čo len dokazuje, ako veľmi Satan bojuje proti Cirkvi a pápežovi (mimochodom autorita určená samým Kristom! Prvý pápež bol učeník Peter: "Už niesi Šimon, ale Kéfas - skala (Peter) a na tejto skale postavím svoju cirkev a pekelné brány ju nepremôžu"). Boh si vždy vyberá najúbohejšie prostriedky, aby sa viac oslávila jeho láska k nám, jeho meno a jeho moc, pretože On jediný koná zázraky. Každopádne tento môj názor je podľa pravidiel spravodlivosti subjektívny - ako aj názor pana Künga na Cirkev, za čo autorovi príspevku ďakujem, že to tam poznamenal, lebo ináč by som ťažko mala argument pre priateľa... Ako môže kritizovať Cirkev niekto, kto nepozna obidve strany? Predsa nieje Cirkev iba inštitúciou, znakom, ale jej prostredníctvom sa získavajú neviditeľné a nerukolapné no predsa zrejmé a skutočné milosti - a o tom vedia svoje všetci, ktorí to zažívajú vo svojom živote. Som ale veľmi povďačná predošlým komentárom, pretože potvrdili moje presvedčenie, nádej, že táto kniha je len ďalší pokus Zlého spochybniť Bohom dané skutočnosti o ktorých sa každý podľa svojej ľubovôle dočíta priamo v Biblii - odporúčam čítať, je to dobré určite minimálne k tomu, aby sme nehodnotili jednu vec len z jednej strany. Takže palec hore každému predošlému komentáru! Pokoj s vami!
Reagovat
Jejejeje
vero ikon (25.10.2008 22:28:18)
Opravdu! Lidé! Nevěřte všemu co na internetu najdete, byť by to psal nějaký šéfredaktor... Milý pane šéf redaktore, doporučovala bych Vám trochu více studovat, než začnete recenzovat. Z Vašeho článku- když pominu nepravdy a nepřesnosti- na mě úplně dýchá to "tmářství mrtvé církve..." Naštěstí mám jistotu a naději v Kristu i církvi. A přála bych Vám z celého srdce, abyste ji mohl zažít také.!!!!
Reagovat
Myslenie
Britta (31.3.2008 17:01:55)
Tuto knihu som precitala od zaciatku do konca a musim povedat, ze clovek, ktory rozmysla a snazi sa z toho, co poznava vyvodit pravdive zavery, sa vzdy vo svojej dobe javi ako heretik. To, ze kritizuje aspekty cirkevneho zivota, nerobi pre to, ze mu bolo zakazane ucit - a teda z trpkosti - ale snad predovsetkym preto, aby sa cirkev stala znovu zivym spolocenstvom, skutocnym svedectvom o zivom Kristovi - Spase pre vsetkych ludi. Pochybnost a tuzba poznat pravdu, ktoru, dufam, citajuci pociti, nech sa stane iskrou, ktora vznieti plamen a naplnenie Bozieho zameru pre ludstvo - jednotu v laske.
Reagovat
Ach jo...
jaf (13.8.2007 23:00:35)
Pan Küng nemůže "bít do vlastních řad", protože se z Církve už dávno sám vyloučil svými heretickými názory. A považovat ultraliberální a hypermodernistický Katolický týdeník za tradicionalistické médium jako je třeba Te Deum, to znamená, že recenzent problematice rozumí jako koza petrželi. A dál už mně to nebaví rozebírat.
Reagovat