Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
31.října 2020
Spravujete webové stránky? Obohaťte je obsahem z Glos.

Dan Brown a jeho Šifra mistra Leonarda a jiné knihy

Dominika Benešová  |  62 příspěvky (53 - 62)
Pravda nebo vymyšlená povídka

bez náhledu 
Konstatování
Nihilist (4.1.2006 20:57:58)
Byl jsem docela překvapený, že jsem knihu Šifra .... dočetl až dokonce. Ačkoliv lacinné bestsellery obvykle nečtu, musím uznat, že tato kniha měla určitý spád
a nechávala mě v napětí, jak bude děj pokračovat. Jinak je ale celá kniha vystavěna na klasické detektivní zápletce a na ději plném zvratů (což už bylo dílu někdy dost na škodu) dost předem odhadnutelných, takže bych ji přirovnal spíše k laciným dobrodružným knížkám z trafik a la Rodokaps. Vůbec celkově bych řekl, že tato kniha je takový luxusně zabalený a velkoryse propagovaný Rodokaps. Pro ty, kteří nějakým způsobem obdivují pana Browna za jeho spisovatelské schopnosti bych doporučil podívat se do jeho předchozích knih. Zjistí, že jsou to knihy postavené tak z 99% na stejné struktuře, snad jen jména a objekt hlavního "vyšetřování" se obměňují. Oceňuji odvahu s výběrem ožehavého a společensky přitažlivého tématu historie křesťanství, což podle všeho byl bohužel jen chyrý komerční tah. V tom vidím velkou podobnost s filmem o ukřižování Ježíše Krista od Mela Gibsona. O proslulost těchto děl se stejnou měrou postaral Vatikán, když obě díla svorně veřejně odsoudil a postaral se jim tak o neutuchající slávu.
Reagovat
Bouchii (2.1.2006 22:50:50)
tak,dneska jsem dočetla "Šifru" ,musím za sebe říct,že nemam zadny prevratny prehled o historii krestanstvi,temlářích,bratrstvu,symbolech, a proto mi pan Brown vytvořil svou knihou zajimavou teorii,ktera me laka prijmout jako vlastni! dej byl pro me velmi strhujici a napinavy,mozna me ted povazujete za nejakyho jednoduchyho blbouna,kterymu se da vsugerovat,co si zamanete.Ale neznalost prave historie tohoto tematu vam nahrava chytit se Brownovi teorie,coz muze byt strhujici nasledky....tot vse co jsem chtela rict
Reagovat
Thriller
Matej (30.12.2005 13:24:05)
Nabozensktvi me nezajima, verici nejsem a nebudu. Ale co se tyce pribehu a zapletky se mi to libilo a ostatni me celkem nezajima. Precet jsem si to moc rad a proste se mi to libilo. Jen at netoci hlavne ten film, at ot nedopadne jako s Agentem bez minulosti. Ctenarum zdar.
Reagovat
Politování
Petr (15.12.2005 15:30:38)
Martin: Milý Martine, svým názorem jsi ukázal velkou míru tolerance, sebestřednosti a inteligence. A to Tě ani nelituju.
Reagovat
Diskuse
kolor (12.12.2005 19:16:21)
pokud by mel nekdo chut to prodiskutovat, tak me napiste na icq:223475890
Reagovat
Nazor
kolor (12.12.2005 19:14:23)
Nejlepsi na knize je to hledani pravdy.. kdyz clovek neustale premysli odkud pokud jsou to fakta, a co uz je fikce...
Myslim si ze tato kniha trefne narazi do ortodoxních názorů církve, která stále trvá na původních nazorech a hodnotach. Kazdy clovek citi od cirkve aspon maly kousicek krivdy, ze urcite nevime vsechno, a pravda je jiste skryta za trosicku jinymi dvermi. Proto doufa, hleda.... touzi znat skutecnost. Prave to je na cele knize nejlepsi, clovek chce znat pravdu, citi se ukrivdem, a ziska pocit maleho naplneni, ktere zaplni jeho smyslovou tuzbu znat pravdu.

Celkovy vyznam krestanstvi je ale uplne nekde jinde, jeho snahou je premenit cloveka na spolecensky prijatelnou formu. Dodrzovanim desatera mohl povznest tehdejsi spolecnost, zavladl urcity rad (nepokrades, nezabijes -> lide se snazi dodrzet, maji zivotni cil, dostat se do nebe)

Cirkev sama jako takova ale zase nemuze vyvratit puvodni verzi, cimz by dokazala ze cela ta tisicileti sme byli podvedeni. Nekdy je ale lepsi verit spolecensky prijatelnejsi verzi nez znat skutecnou pravdu. Nedokazu si predstavit jakou ranu by to pro lidstvo znamenalo.

Nijak se nesnazim Dana Browna obhajovat, ani vychvalovat...jako plus bych uved: knihu sem přečetl za jeden den, a fakt sem se dobře bavil, rychly spad; jako minus: hodne nepresnosti, ktere me byli do oci, neco sem fakt prekousnout nemohl...
Reagovat
pre Dominiku.
Martin (9.11.2005 02:58:30)
najlepsia kniha? hm, to mi je ta uprimne luto.
Reagovat
Viz také
Jan Vaněk jr. (8.11.2005 15:23:21)
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Da_Vinci_Code#Criticisms - i když teď to nějaký magor chce proškrtat, a má v diskusi podporu :-(
Reagovat
Alena (8.11.2005 13:33:57)
Existuje mnoho knih a internetových stránek, které se věnují vysvětlení chyb v knize. Uvádím jen několik katolických (všechny anglicky) - je to spousta čtení, ale kdo má knihu za sebou, určitě se rád ponoří i do metatextů :-) :

The Da Vinci Code: The facts behind the fiction
Cracking The Da Vinci Code
Breaking The Da Vinci Code
Dismantling The Da Vinci Code

Sama jsem knihu nečetla, takže jen kopíruji z jiného fóra:

Šifra mistra Leonadra je sice dobře napsaná, ale tolik nesmyslů, chyb a nepřesností pohromadě jsem už dlouho neviděl, takže výsledkem je špatná kniha, protože forma obsah nezachrání. Chvílema jsem se musel až rozesmát, protože to vypadalo jako nějaká parodie na Umberta Eca pro dvanáctileté :-)

Některé z příkladů desetitisíců nesmyslů:

1.Samotná zápletka. Autor ví o pohanských náboženstvích velké prd (a očividně pohanství považuje zcela podle křesťanského pohledu na svět za jakési jednotné náboženství, uuf). Co se týče kultů plodnosti, statisticky byl ve starověkých kulturách větší počet mužských bohů plodnosti. Že ve svých teoriích zcela pomíjí náboženství existující mimo judaistický základ, je už vyloženě omezenost (dějiny světa vykládat na konfliktu mýtického pohanství vs. křesťanství by se zdráhal i Zdeněk Nejedlý. Ten by aspoň dodal marxismus :-)

2.Historické bludy a absurdní (rádoby) poučky. Třeba Pipin neměl přídomek Krátký proto, že byl vzrůstem malý, ale proto, že byl nejmladší (Minor). Francie v době vzniku křesťansví neexistovala ("...převezli Grál do Francie..."). Symbolická barva pro muže je bílá a nikoliv černá, zatímco symbolická barva pro ženy je černá a nikoliv bílá. Slunce je mužský princip, nikoliv ženský, apod.

3.Každý průměrně vzdělaný člověk slyšel něco o platónském roku. Brown zjevně ne, a když mluví o věku Vodnáře, jeho postavy se o něm baví jako o "astrologickém proroctví". To jsem se už nesmál, jen jsem pro sebe pronesl "debil..."

4.Profesor symbolické hermeneutiky je v závěru knihy překvapen tím, že je Šalamounova pečet složena ze dvou trojúhelníků se samostatným významem (a prožije díky tomu jakési osvícení). Smál jsem se hodně.

5.Absolutně zcestné nebo přinejmenším nepřesné výklady různých symbolů.

6.Odborníci zabývající se historií umění nepoznají na první pohled Leonardovo písmo a považují jej za semitské!!!

7.O Genesis se mluví jako o křesťanské konspiraci. Však proč ne, 3000 let sem, 3000 let tam. Tóru nebo aspoň Pentateuch zřejmě napsal nějaký křesťan se strojem času.

Atd., prostě co stránka, to nějaká kravina.
Reagovat
Nejlepší kniha jakou jsem kdy četla
Dominika Benešová Pošta (6.11.2005 20:02:13)
Když jsem se poprvé doslechla o této knize, bylo to v souvislosti s odporem církve k této knize. Najednou jsem měla velkou chuť si jí přečíst, protože mě zajímalo proč to církvi tak vadí. Do této knihy jsem se začetla a došla k názoru, že je to jen vymyšlený příběh, ale proč by církev vystupovala proti vymyšlenému příběhu? Tak jsem se nad tím zkusila zamyslet. Možná některé informace jsou pravdivé a některé nikoliv. Nevím, a proto bych byla velmi ráda kdybyste mi sem někdo připsal i svůj názor. Za rozuzlení moc děkuji.
Reagovat
<< < > >>