Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
31.října 2020
Ještě nejste členem Glos? Zaregistrujte se.

Dan Brown a jeho Šifra mistra Leonarda a jiné knihy

Dominika Benešová  |  62 příspěvky (61 - 62)
Pravda nebo vymyšlená povídka

bez náhledu 
Alena (8.11.2005 13:33:57)
Existuje mnoho knih a internetových stránek, které se věnují vysvětlení chyb v knize. Uvádím jen několik katolických (všechny anglicky) - je to spousta čtení, ale kdo má knihu za sebou, určitě se rád ponoří i do metatextů :-) :

The Da Vinci Code: The facts behind the fiction
Cracking The Da Vinci Code
Breaking The Da Vinci Code
Dismantling The Da Vinci Code

Sama jsem knihu nečetla, takže jen kopíruji z jiného fóra:

Šifra mistra Leonadra je sice dobře napsaná, ale tolik nesmyslů, chyb a nepřesností pohromadě jsem už dlouho neviděl, takže výsledkem je špatná kniha, protože forma obsah nezachrání. Chvílema jsem se musel až rozesmát, protože to vypadalo jako nějaká parodie na Umberta Eca pro dvanáctileté :-)

Některé z příkladů desetitisíců nesmyslů:

1.Samotná zápletka. Autor ví o pohanských náboženstvích velké prd (a očividně pohanství považuje zcela podle křesťanského pohledu na svět za jakési jednotné náboženství, uuf). Co se týče kultů plodnosti, statisticky byl ve starověkých kulturách větší počet mužských bohů plodnosti. Že ve svých teoriích zcela pomíjí náboženství existující mimo judaistický základ, je už vyloženě omezenost (dějiny světa vykládat na konfliktu mýtického pohanství vs. křesťanství by se zdráhal i Zdeněk Nejedlý. Ten by aspoň dodal marxismus :-)

2.Historické bludy a absurdní (rádoby) poučky. Třeba Pipin neměl přídomek Krátký proto, že byl vzrůstem malý, ale proto, že byl nejmladší (Minor). Francie v době vzniku křesťansví neexistovala ("...převezli Grál do Francie..."). Symbolická barva pro muže je bílá a nikoliv černá, zatímco symbolická barva pro ženy je černá a nikoliv bílá. Slunce je mužský princip, nikoliv ženský, apod.

3.Každý průměrně vzdělaný člověk slyšel něco o platónském roku. Brown zjevně ne, a když mluví o věku Vodnáře, jeho postavy se o něm baví jako o "astrologickém proroctví". To jsem se už nesmál, jen jsem pro sebe pronesl "debil..."

4.Profesor symbolické hermeneutiky je v závěru knihy překvapen tím, že je Šalamounova pečet složena ze dvou trojúhelníků se samostatným významem (a prožije díky tomu jakési osvícení). Smál jsem se hodně.

5.Absolutně zcestné nebo přinejmenším nepřesné výklady různých symbolů.

6.Odborníci zabývající se historií umění nepoznají na první pohled Leonardovo písmo a považují jej za semitské!!!

7.O Genesis se mluví jako o křesťanské konspiraci. Však proč ne, 3000 let sem, 3000 let tam. Tóru nebo aspoň Pentateuch zřejmě napsal nějaký křesťan se strojem času.

Atd., prostě co stránka, to nějaká kravina.
Reagovat
Nejlepší kniha jakou jsem kdy četla
Dominika Benešová Pošta (6.11.2005 20:02:13)
Když jsem se poprvé doslechla o této knize, bylo to v souvislosti s odporem církve k této knize. Najednou jsem měla velkou chuť si jí přečíst, protože mě zajímalo proč to církvi tak vadí. Do této knihy jsem se začetla a došla k názoru, že je to jen vymyšlený příběh, ale proč by církev vystupovala proti vymyšlenému příběhu? Tak jsem se nad tím zkusila zamyslet. Možná některé informace jsou pravdivé a některé nikoliv. Nevím, a proto bych byla velmi ráda kdybyste mi sem někdo připsal i svůj názor. Za rozuzlení moc děkuji.
Reagovat
<< < > >>