Bauman tematizuje problém lidské identity a proměnu pohledu na osobnost v souvislosti s pokračujícím trendem individualizace a rozšiřování privátní sféry. Tento proces by mohl ohrožovat samou podstatu moderní society a Bauman se snaží analyzovat takové jevy, jako je kontrast mezi lokálním řádem a globálním chaosem, stanovení hranic kontroly a bezpečnosti při reklamování stále větší svobody na jednotlivce a základní možnost dohody v době kultu jedinečnosti a odlišnosti.
Kosmas
Západní kultura měla po dobu více než dvou tisíciletí o vagině k dispozici jen nepřesné informace. Výsledkem je dnešní stav, kdy se o ní raději nezmiňujeme ani ji neodhalujeme; kdy se veřejné obnažení tohoto orgánu běžně pokládá za pornografii; a kde ze všech orgánů lidského těla zůstává právě vagina nejvíc zastřena závojem tajemna, mýtů a mylných, zastaralých představ.
Triton
Téma čísla: Japonsko v roce 2006
J.Sýkora: Koizumiho divadlo roku 2005 aneb historické drama o třech dějstvích
J.Fárek: Ekonomika Japonska: Strukturálními reformami k překonání stagnace
R.Fürst: Japonsko-čínské dusno
Máte nějaký nápad nebo připomínku k této anotaci? Četli jste knihu a chcete se podělit o své zážitky? Račte vstoupit do diskuse.
Kol.autorů: Bůh a bohové
Může být božství tělesné? Jaký je smysl antropomorfních výpovědí o bohu? Je negativní teologie až výdobytkem rozvinutých filosofických tradic, nebo existuje i v předfilosofických podobách? Vylučuje se polyteismus s myšlenkou jednoho universálního božství?
Sborník religionistických přednášek se na tyto otázky pokouší odpovědět. Autory jsou Dalibor Antalík (starověký Přední východ), Radek Chlup (antické Řecko), Milan Lyčka (judaismus), Lenka Karfíková (křesťanství), Luboš Kropáček (islám), Lubomír Ondračka (hinduismus) a Jiří Starý (staří Germáni).
Kosmas