Sborník přináší příspěvky z mezinárodní konference, která se konala v Praze ve dnech 9.-12. února 2003 a jejímž účelem bylo připomenout významnou osobnost českého vědeckého, filosofického a společenského života první poloviny minulého století. Je koncipován tak, aby připomenul Rádlovu osobnost pokud možno v celé šíři jejího působení, tzn. na poli biologie a dějin vědeckého myšlení, v oblasti české filosofie a politického myšlení, včetně jeho zásadního politologického příspěvku k česko-německým vztahům a též jeho aktivity v prostředí ekumenicko-křesťanských.
Oikoymenh
Kniha věnovaná Michelu Foucaultovi se skládá ze dvou částí. V první se Pavel Barša zabývá Foucaultovou politickou filozofií, kterou chápe jako radikalizaci osvícenství. Josef Fulka se ve druhé části zaměřil na texty, které Foucault věnoval literatuře.
Dokořán
Téma: Ženská literatura Muž by nemohl napsat to co žena (Rozhovor s E.Kalivodovou a J.Jílkovou)
J.Fulka: Ženské psaní a nové genderové teorie
L.Housková: "Dívčí zázrak" vdechl německé literatuře nový život
B.Gregorová: Polská menstruační literatura vs. start pěti lolitek
Máte nějaký nápad nebo připomínku k této anotaci? Četli jste knihu a chcete se podělit o své zážitky? Račte vstoupit do diskuse.
Kol.autorů: Bůh a bohové
Může být božství tělesné? Jaký je smysl antropomorfních výpovědí o bohu? Je negativní teologie až výdobytkem rozvinutých filosofických tradic, nebo existuje i v předfilosofických podobách? Vylučuje se polyteismus s myšlenkou jednoho universálního božství?
Sborník religionistických přednášek se na tyto otázky pokouší odpovědět. Autory jsou Dalibor Antalík (starověký Přední východ), Radek Chlup (antické Řecko), Milan Lyčka (judaismus), Lenka Karfíková (křesťanství), Luboš Kropáček (islám), Lubomír Ondračka (hinduismus) a Jiří Starý (staří Germáni).
Kosmas